Alfal 100 aastat, Romeol pisut vähem

Alfa Romeo on üks neid automarke, mis inimestes tundeid tekitavad.

2010.a tähistas üks maailma legendaarsemaid autotootjaid oma 100. sünnipäeva. 

 

Alfa Romeo ajalugu algab alfast – just nagu tähestik. Antud juhul ei tähista see küll mitte kreeka tähestiku algust vaid lühendit tehase nimest Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Sellenimeline ettevõte registreeriti Lombardias 24. juunil 1910 ja alates sellest kuupäevast ongi põhjust rääkida Alfa Romeo (esialgu küll A.L.F.A.) ajaloost.
Romeo ilmus pildile 1915. aasta lõpus, kui firma etteotsa tõusis Nicola Romeo. 1918. aasta juunis muutus firma nimi – uueks nimeks sai Societa Anonima Italiana Ing. Nicola Romeo & Co. Kui autode tootmine Esimese maailmasõja lõppedes taas käima läks, ilmusidki 1919. aastal teedele esimesed Alfa Romeod selle tänasel nimekujul. 1972. aastal sündis aga Alfasud – tähistamaks firma esimest esiveolist mudelit.
 
                        

 

 

100 aasta juubelit peeti Itaalias uhkele numbrile kohaselt. Maailma alfistide klubisid ühendava Registro Italiano Alfa Romeo eestvedamisel toimunud juubelipidustustele kogunes pidulisi viielt mandrilt, 54 riigist ja 2300 klubist. Klassikalised Alfa Romeod võtsid enda alla viis Milano linnaväljakut ning nende tähesõit Milano ringteel pani kinni suure osa siseringist.
Juubelinäitus „100x100 Alfa Romeo” oli läbilõige kogu sajandipikkusest tootmisajaloost. Novegro näitusehalli oli kogutud autosid nii tehase enda muuseumist kui ka Torino automuuseumist, samuti autoomanikelt üle terve maailma. Saja unikaalse Alfa Romeo kokku kogumine pole kerge töö, kuid samavõrd keeruline on ka valiku tegemine, sest vähemalt teine sada tuleb kõrvale jätta – seda enam et Alfa Romeo alla kuulub muudki kui sportautosid – seda nii maalt, merelt kui taevastki!
Esimesed 100 aastat on õnnelikult möödas. Alates 1986. aastast kuulub Alfa Romeo Fiati kontserni ning ees on põnevad ajad. Mullu sügisel omandas ju Fiat osaluse Chrysleris ja see tähendab nii Alfa Romeo naasmist USA turule kui ka toodangumahtude viiekordistamist praegusega võrreldes.
Kõigi aegade ilusama auto valimine on tänamatu tegevus ja absoluutset tõde pole selles „spordis” olemas. Ühes on aga kõik kindlad – kui see tiitel kunagi selguma peaks, siis on Alfa Romeo üks neid automarke, kelle esindajaid finalistide rivis üsna mitu oleks! (Tehnikamaailm, Detsember 2010)

 

Kasutatud autod

TEMPLATE3